FORUM

Post Reply
Forum Home > General Discussion > Tabara la Costinesti

angelicai
Member

În tabără la Costinești

Am fost împreună cu 23 de elevi într-o tabără socială la Costinești. Am fost cazați la  pensiunea ”Casa Duca” din stațiunea Costinești, unde erau camere cu 5 paturi, foarte curat întreținute, cu televizor în fiecare cameră și duș. Erau elevi care nu au fost niciodată la mare și cu toții am rămas cu amintiri foarte plăcute din acea tabără, am participat la karaoke unde am luat locul I, s-a organizat concurs de ghicitori, s-a jucat fotbal, volei și alte jocuri destinate lor. Copiilor le plăcea ca în fiecare seară să ieșim pe plajă și să ascultăm zgomotul valurilor mării, să privim pescărușii minunați care își căutau hrană, am participat la ecologizarea plajei din stațiunea Costinești , cu toții s-au mobilizat, au construit din nisip ud școala la care învață,  au adunat alge cu care au scris numele școlii, iar din resturi de țigări găsite pe malul mării elevii au scris ”Fumatul dăunează sănătății”. Salvamarii au fost impresionați de inițiativa noastră,  mulți elevi de la alte școli din țară au venit să facă poze alături de noi. Dar au fost și momente neplăcute, a avut loc o mare tragedie, s-a înecat un băiat din Prahova, iar cei care l-au văzut pe acel copil scos  din apă , cu toate că nu l-au cunoscut au suferit foarte mult , o parte dintre ei două zile nu au mai vrut să meargă la plajă , cu atât mai mult elevii cu care eram eu se scădase tot în acel loc  cu puțin timp în urmă. Asta este viața cu  momente plăcute și neplăcute. Deși au trecut doi ani de atunci, când vin la bibliotecă,  elevii își amintesc momentele frumoase petrecute în acea  tabără de la mare și privesc  cu drag la pozele făcute.  Au fost foarte mulțumiți că, atât doamna director a școlii noastre prof. Niță Niculina cât și conducerea Primăriei din Piatra Neamț s-au gândit și la cei cu situație financiară modestă , cu posibilități bănești reduse de a beneficia de această tabără școlară gratuită.

Mulțumim încă odată celor care au organizat această tabără școlară.

August 14, 2012 at 5:01 AM Flag Quote & Reply

mihaifedo
Administrator

Multumesc pentru interventia pe forum. Fotografia cu rasaritul de soare sau apus e super.

August 16, 2012 at 5:12 AM Flag Quote & Reply

You must login to post.

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.